STOWARZYSZENIE EDUKACJI NIEFORMALNEJ

W  projekcie:  „Kobieca Moc Liderska” finansowanym w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich,  wzięło udział 20 kobiet z 4 gmin: Olsztynek, Barczewo, Gietrzwałd i Dywity.

Podczas projektu odbyły się 4 szkolenia, 2 wizyty w spółdzielniach socjalnych: Tradycja Smaków i Pijalnia Ziół z Olsztynka oraz 1 wizyta w przedsiębiorstwie społecznym: Garncarska Wioska.

W dniach 6-7 lipca 2016 uczestniczki  projektu podczas wyjazdowego szkolenia do Łajs zapoznały się ze sobą, poznały  tajniki komunikacji niewerbalnej, uczyły się aktywnie słuchać oraz prezentować swoje pomysły przed publiką , uczyły się efektywnie pracować w zespole oraz empatycznie, bez przemocy komunikować się z innymi.

18-19 lipca w GOK w Gietrzwałdzie odbyło się szkolenie z przedsiębiorczości społecznej. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi GOK za bezpłatne użyczenie sali a uczestniczkom za domowe wypieki, które osłodziły nam pracę.
Uczestniczki wytrwale zgłębiały wiedzę na temat zakładania stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych, marketingu i biznes planu, po czym generowały swoje własne pomysły na przedsięwzięcia i ćwiczyły pisanie biznes planów.
27-28 lipca odbyło się szkolenie z kreatywnego myślenia w Urzędzie Miasta w Olsztynku Pierwszego dnia uczestniczki z tworzyły definicję kreatywności , zastanawiały się nad cechami osoby twórczej i poznawały techniki kreatywnego myślenia. Podczas zajęć odwiedził nas poseł na sejm RP, Andrzej Maciejewski-przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Jedna z naszych uczestniczek, członkini Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Olsztynku rozpoczęła rozmowy z posłem w celu organizacji wycieczki do sejmu dla osób ze stowarzyszenia. Podczas przerwy obiadowej uczestniczki odwiedziły spółdzielnię socjalną: Tradycja Smaków, gdzie zjadły smaczny obiad i dowiedziały się jak wygląda prowadzenie spółdzielni socjalnej na co dzień. Dziękujemy serdecznie pani prezes spółdzielni, Jagodzie Lipskiej za czas spędzony z nami i dzielenie się swoim doświadczeniem. Podczas drugiego dnia uczestniczki uczyły się żonglowania, wtajemniczyły się w tajniki analizy morfologicznej tworząc wyjątkowe produkty, zastanawiały się nad tym co robić, żeby kreatywność rozwijać w sobie każdego dnia i omówiły jacy są zabójcy naszych pomysłów. Przywitał nas burmistrz miasta Olsztynek, Artur Wrochna, a v-ce starosta, pani Joanna Michalska spędziła z nami popołudnie dzieląc się swoim doświadczeniem w wprowadzaniu zmian w życie. Burmistrzowi dziękujemy za bezpłatne użyczenie sali szkoleniowej. Po obiedzie uczestniczki odwiedziły skansen, dziękujemy Robertowi Waraksa za oprowadzenie naszej kobiecej wycieczki. Na koniec panie odwiedziły spółdzielnię socjalną, która otworzyła Pijalnię ziół w Skansenie. Dziękujemy Piotrowi Stobniak za podzielenie się doświadczeniem w zarządzaniu spółdzielnią, a pani dyrektor Ewie Wrochnie za stworzenie możliwości, aby nasza grupa nieodpłatnie skorzystała z oferty muzeum.

W dniach 8-9-10 sierpień 2016 odbyło się ostatnie  szkolenie w ramach projektu: Cele i projekty. Pierwszego dnia panie planowały swoje cele osobiste i zawodowe według metody Equilitri , a kolejne dwa dni zgłębiały tajniki pisania projektów.  Efektem szkolenia jest pięć projektów dla różnych grup społecznych wypracowanych przez uczestniczki , które zostały zrealizowane od połowy sierpnia do końca października listopada 2016 roku. Uczestniczki zrealizowały 6 projektów: 2 w gminie Olsztynek, 1 na terenie gmin Barczewo i Dywity oraz 1 w gminie Gietrzwałd:

  1. Tacy sami bez ściany miedzy nami/ Olsztynek projekt mający na celu integrację dzieci pełnosprawnych z dziećmi niepełnosprawnymi poprzez organizacji spotkań w Olsztynku
  2. „Dziecko z k (l)Asą”/gmina Olsztynek- zwiększenie wiedzy wśród dzieci z zakresu zarządzania pieniędzmi poprzez organizację warsztatów we wsiach Gaje i Elgnówko.
  3. „Bezpieczna droga do szkoły dzieci z Olsztynka”/Olsztynek-utrwalenie wiadomości z przepisów ruchu drogowego przez dzieci poprzez organizację festynu w Szkole Podstawowej
  4. „Senior aktywnie w dobrej formie”/Barczewo, Dywity , Zwiększenia aktywności 40 osób w wieku 60+ na terenie gmin Barczewo i Dywity poprzez organizację spotkań i wykładów dla seniorów z zakresu zdrowego stylu życia
  5. Tęczowe Inspiracje/Gietrzwałd zwiększenie kreatywności wśród dzieci i dorosłych poprzez organizację warsztatów z lepienia gliny, tworzenia wianków.
  6. Swaderki/gmina Olsztynek

Wrażenia uczestniczek projektu:

„Dla mnie ten projekt był świetną psychoterapią i nawet nie wiedziałam, że tak tego potrzebowałam :), największe wrażenia, doświadczenie i to co zostanie na zawsze … to …. spotkanie WAS wszystkich, wspólne luźne rozmowy, z których wyciągnęłam wnioski: że wszyscy jesteśmy tacy sami, każda boryka się z jakimiś problemami i każda czegoś szuka w życiu i nikt nie jest idealny, a skarbem jest sztuka nieoceniania siebie i innych, oraz zrozumienie i nazwanie swoich uczuć i tej drugiej osoby i ten skarb ze sobą zabieram i będę go szlifować przez całe życie.:)

dodatkowo najcenniejsze są nowe znajomości:) czyli to że Was poznałam:)”

Magda

„Moje wrażenia: Nie da się opisać; radość, zdziwienie , wielka chęć dalszego zaangażowania, dzieci są wspaniałe, cudnie współpracują . Przebywanie w takim towarzystwie bardzo wzbogaca”

Halinka

„Cieszę się że poznałam grupę osób która jest lub chce być zaangażowana w działania na rzecz swoich społeczności, poznanie niektórych z tych osób daje mi wiarę na przyszłość, że nasze otoczenie może się zmieniać na korzyść niezależnie od innych czynników zewnętrznych uświadomiłam sobie, że niezależnie co jeszcze w życiu będę robić i gdzie będę to jakaś forma zaangażowania w działania lokalne, społeczne będzie dla mnie ważna i będzie miała miejsce”

Iza

Wrażenia ze szkoleń …. są niezwykłym przeżyciem, poznaniem wielu ciekawych kobiet, dzieleniem się wiedzą, przeżywam każde spotkanie inaczej i na każde kolejne czekam z niecierpliwością.

Na zajęciach z komunikacji bardzo podobało mi się odgrywanie scenek, nazywanie uczuć, emocji, a przede wszystkim … możliwość wysłuchania innych. Zrozumiałam, że relacje i komunikowanie się z innymi to bardzo trudna sztuka, której uczymy się całe życie. Ja po takim szkoleniu w końcu zaczęłam „słuchać naprawdę” mojego męża 🙂 .  Superrrr sprawą, jak dla mnie, okazała się mapa asertywności, to, jak wyrażam siebie w różnych sytuacjach. Zaskoczona byłam „moim typem osobowości” według Hipokratesa 🙂  (nie sądziłam, że mogę być cholerykiem) .

Prowadząca szkolenie zawsze potrafi nas (uczestniczki) pozytywnie zaskoczyć nowymi pomysłami, wykazuje się przy tym wiedzą, w ciekawy sposób przekazuje Nam ją i dzieli się doświadczeniem oraz wykazuje ogromną cierpliwość dla tak licznej „rozgadanej”  grupy kobiet, które mają potrzebę mówienia nie zawsze na temat 🙂 .

Każdemu Naszemu spotkaniu towarzyszy niezwykle miła, przyjazna atmosfera. No i te przerwy kawusiowe i pyszne ciacha … mmmm …  (z pewnością po szkoleniu zostaną dodatkowe kilogramy i cudne fałdy na boczkach  😉

Grażynka

„Zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego szkolenia atmosfera była bardzo sprzyjająca, a Twój spokój jest zaraźliwy i godny podziwu. Co do szkolenia z komunikacji, raczej nie było dla mnie zaskakujące, ale pomogło odkurzyć kiedyś zdobytą wiedzę. Szkolenie z ekonomii społecznej było dla mnie wartościowe, głównie ze względu na informacje dotyczące sposobu działania stowarzyszeń. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w stworzonym przez Ciebie programie i gratuluję Ci, że tak solidnie potrafisz podejść do pracy.

Agnieszka

„Moje wrażenia są tak długie i fascynujące że dużo można było by pisać ….. 😉 oczywiście samych pozytywnych słów. I tak bez końca.. Ogólnie chciałabym WAM wszystkim Liderkom podziękować za miłe towarzystwo.. Każda z was jest wspaniała z głową pełną pomysłów.. Dzięki waszej i mojej osobistej motywacji coś osiągnęłam w życiu i czegoś się nauczyłam…  Halinka i Beatka wspólnie ze mną działały i myślę że to one również dodawały mi wigoru do dalszych moich działań, które za każdym razem kończyły się sukcesywnie.. 😉 Jesteśmy TACY SAMI bez ściany między nami”  .

Agnieszka