Informacje

FIO_LOGO2 jpgW  projekcie:  „Odkryj w sobie liderską moc” wzięło udział 20 kobiet z 5 gmin w woj. warmińsko-mazurskim: Olsztynek, Nidzica, Rybno, Kurzętnik, Szczytno. Projekt został dofinansowany w ramach  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Celem projektu była mobilizacja 20 niepracujących kobiet w wieku 25-50 lat do podejmowania lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienia ich aktywności społeczno-ekonomicznej.

Podczas projektu odbyły się 4 szkolenia, 3 wizyty w przedsiębiorstwach społecznych: Spółdzielnia socjalna „Sposób na życie” w Waszułkach, Stowarzyszenie Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego w Łąkorzu,  Łyńskie Centrum Rozwoju AŁNA z Łyny-pow. nidzicki oraz warsztaty decoupage w Stowarzyszeniu Manufaktura Nowomiejska w Nowym Grodzicznie-pow.nowomiejski. Kobiety spotkały się także z liderkami spółdzielni socjalnej Przyjaciele z Malinowa, w pow. działdowskim oraz z liderką przedsiębiorstwa społecznego Creative Development z Krotoszyn,  w pow. nowomiejskim.

W lipcu 2018 uczestniczki  projektu podczas wyjazdowego szkolenia do Ośrodka Wypoczynkowego Perkoz pod Olsztynkiem zapoznały się ze sobą, poznały  tajniki komunikacji niewerbalnej, uczyły się aktywnie słuchać oraz prezentować swoje pomysły przed publiką , uczyły się efektywnie pracować w zespole oraz empatycznie, bez przemocy komunikować się z innymi. Uczestniczki zgłębiły także tajniki budowania swojego wizerunku: nauczyły się się dobierać kolor garderoby do własnego typu sylwetki, poznały techniki wykonywania samodzielnie makijażu na różne okazje.

Pod koniec lipca odbyło się szkolenie z kreatywnego myślenia w Miejskim Domu Kultury w Olsztynku. Bardzo dziękujemy Pani MGOK dyrektor Katarzynie Waluk za bezpłatne użyczenie sali szkoleniowej. Podczas zajęć uczestniczki tworzyły definicję kreatywności , zastanawiały się nad cechami osoby twórczej i poznawały techniki kreatywnego myślenia. zastanawiały się nad tym co robić, żeby kreatywność rozwijać w sobie każdego dnia i omówiły jacy są zabójcy naszych pomysłów. Zgłębiły także różne techniki myślenia kreatywnego.

W sierpniu odbyło się szkolenie wyjazdowe do Ośrodka Wypoczynkowego w Perkozie pod Olsztynkiem, gdzie uczestniczki zgłębiały wiedzę na temat społeczeństwa obywatelskiego i pisania projektów. Podczas szkolenia wypracowały swoje projekty na lokalne działania.

W październiku przez dwa dni, w Urzędzie Miasta w Olsztynka oraz w Wiosce Garncarskiej w Kamionce pod Nidzicą  zapoznawały się z pojęciem ekonomii społecznej, pojęciem marketingu, biznes planu oraz pracowały nad własnymi pomysłami na otwarcie stowarzyszeń oraz przedsiębiorstw społecznych.

Na koniec projektu kobiety pracowały nad „Informatorem dobrych praktyk aktywności lokalnej kobiet”: do zobaczenia tutaj: SEN informator dobrych praktyk FIO 2018, gdzie zostały zawarte relacje z lokalnych inicjatyw zrealizowanych przez uczestniczki.  W listopadzie odbyło się spotkanie podsumowujące, podczas, którego odbyło się podsumowanie projektu i zostały wręczone certyfikaty.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia aktywności społeczno-ekonomicznej kobiet oraz projekt przyczynił się do osiągnięcia  rezultatów, które nie były wcześniej zakładane:

Trzy uczestniczki zdecydowały się na założenie własnych stowarzyszeń i dzięki wsparciu animatora OWES z Nidzicy przeprowadziły spotkań.

atuty oraz złożyły dokumenty rejestracyjne do KRS w Olsztynie:

Pow. działdowski:

1. Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego w Dębieniu,

2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Dębieniu.

Pow. szczycieński:

3. Stowarzyszenie PomysLOVE Gawrzyjałki

Pięć  uczestniczek, planuje otwarcie własnych przedsiębiorstw społecznych (dziedziny: cukiernictwo, rękodzieło,  krawiectwo, gastronomia).

Kobiety zostały objęte profesjonalnym wsparciem doradczym Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy. Dzięki czemu projekt ma zapewnioną kontynuację działań.

 

 

 

 

Celem projektu Odkryj w sobie liderską moc jest:

mobilizacja 20 niepracujących kobiet w wieku 25-50 lat do podejmowania lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienia ich aktywności społeczno-ekonomicznej.

Terminy działań:

13-14-15 lipiec 2018  Szkolenie wyjazdowe Komunikacja, praca zespołowa, budowanie wizerunku: makijaż, style ubieranie się/2 noclegi/przyjazd do Ośrodka Wypoczynkowego w Perkozie, pod Olsztynkiem, do godz. 9.30,13 lipca, wyjazd 15 lipca o godz. 17stej

23-24  lipiec 2018 Szkolenie: Kreatywne myślenie MDK w Olsztynku/dojazd do Olsztynka na godz. 9.30 każdego dnia, wyjazd każdego dnia ok. 17.00

 31 lipiec 2018 Wycieczka do rezerwatu Źródła Rzeki Łyny, spotkanie z sołtyską wsi Waszułki oraz prezeską Spółdzielni socjalnej Sposób na życie, warsztaty florystyczne

09-10-11 sierpień 2018 Szkolenie wyjazdowe: Społeczeństwo obywatelskie i projekty społeczne, 09.08 przyjazd do godz. 9.30, wyjazd 11.08 ok. 18stej./2 noclegi w Ośrodku Wypoczynkowym w Perkozie pod Olsztynkiem.

21 września 2018 Ekonomia społeczna w praktyce, Wioska Garncarska, Kanigowo, pow. nidzicki

2 października 2018 Ekonomia społeczna ciąg dalszy, MDK, Olsztynek.  Dojazd do 9.30 –wyjazd ok. godz.17.00

Wrzesień 2018 -druga połowa

Wycieczka do wioski młynarskiej w Łąkorzu, Spotkanie z członkinią zarządu stowarzyszenia Manufaktura Nowomiejska z Nowego Miasta Lubawskiego oraz warsztaty zdobienia na drewnie

12 sierpień-30 październik 2018-uczestniczki realizują projekty w swoich miejscowościach

 Grudzień 2018 Spotkanie podsumowujące w Olsztynku/MDK.

 Dodatkowe informacje:

Uczestniczki podpisują umowę uczestnictwa w projekcie.

Opieka nad dziećmi

Jeśli będą Panie z małymi dziećmi będziemy organizować opiekę podczas szkoleń. Dzieci do lat 5 mają zapewniony bezpłatny pobyt w Ośrodku Szkoleniowym w Perkozie podczas dwóch szkoleń wyjazdowych. Podczas reszty szkoleń zapewniamy opiekę nad dziećmi.

Film

W ramach projektu zaplanowane jest nakręcenie dwóch 15 min odcinków film z projektu, który ukaże się w regionalnej telewizji.

Projekt zapewnia noclegi, wyżywienie, materiały szkoleniowe oraz trenerów, a także zwrot kosztów za benzynę uczestniczkom, które będą dojeżdżać na szkolenia/4 osoby-1 samochód. 

Uprzejmie proszę o wypełnienie ankiet:

  1. Ankieta pre – test, Ekonomia społeczna, 27.09.2018, Olsztynek

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe0ROVPSpbd7zAW3ko6PHc0b2U4l0m6VOqGjaDE46GpJNhk8w/viewform

  1. Ankieta post-test Ekonomia społeczna, 06.10.2018, Kamionka

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfe7CAM8eiCpvq32fzzOgD7YxtwSptj3k2pkP9jvYHYmdggLQ/viewform

  1. Ankieta ewaluacyjna, Szkolenie Ekonomia Społeczna

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfn0Fm-emCqAUSyspZebnlBgm7cLNiYgegl7EsBTzt7WDsqtQ/viewform

 

13 lipca 2018 wypełniamy:

1. Ankieta początkowa:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScukMsxEASq2Gi1Asu-AyEsbivmX9oYhLzo3nAvo5PAJ3izEA/viewform?usp=pp_url

2. Pre test szkolenie z komunikacji i budowanie wizerunku, Perkoz , lipiec 2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdrv4ZbHsDw_2HdS_HW6ky6LxhIHPFg6xXJDtw56HwQoJV9TA/viewform?usp=sf_link

15 lica 2018 wypełniamy:

3. Post test szkolenie z komunikacji i budowanie wizerunku, Perkoz , lipiec 2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScS9LAQ_XTaF_WE1JaTtr20exqa78IWOr2D9uQLpTO1Ulawrw/viewform?usp=sf_link

4. Ankieta ewaluacyjna

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJ1prkXUfT-WbiCrHaXebZ116m0XqJ5PYhnijx29GjaNhKcQ/viewform?usp=sf_link

Szkolenie z kreatywności, MDK Olsztynek

1. Ankieta pre MDK Kreatywność, 23 lipiec 2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHLzYITvV4rGln8NrV__PAC-3MNQpcS5D-S0c56FqdRGgnwg/viewform

2. Ankieta post MDK, 24 lipiec 2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdbpHcs2dDwS-Q5atgUp3M2slLDWIVGysT7aj7u3DXQsS5pIA/viewform

3. Ankieta Ewaluacyjna Kreatywność 23-24 lipiec 2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdMas7l2Y_TaGE9XWEsqh3Hkttoe7pVSIuA1cEcBOosHb-HmA/viewform

Szkolenie, Projekty, Perkoz, 09-11.08.2018

  1. Pre test Perkoz, Projekty, 9.08.2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfnj4dtP-zkWzxvd0RawvQteebphFDD4ACKM0dbMhgeshEvbQ/viewform

  1. Post test, Perkoz, projekty, 11.08.2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5GYyAGwfS_aUbgN_-JWsrxdUZbyYgyPXL8zrzQCwhVp1xqA/viewform

  1. Ankieta ewaluacyjna, Perkoz, 11.08.2018

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeJ1prkXUfT-WbiCrHaXebZ116m0XqJ5PYhnijx29GjaNhKcQ/viewform

Z przyjemnością informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie na następujące projekty:
1. W ramach Programu FIO 2016/Fundusz Inicjatyw Obywatelskich -Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej/ Projekt: „Kobieca Moc Liderska!”-projekt skierowany do 20 kobiet w wieku 30-60 lat z czterech gmin (Olsztynek, Dywity, Gietrzwałd i Barczewo). Podczas projektu odbędą się 4 szkolenia, uczestniczki zrealizują autorskie projekty dla lokalnych społeczności, odbędzie się także wizyta studyjna do dwóch spółdzielni socjalnych.
Celem projektu jest mobilizacja kobiet do podejmowania lokalnych inicjatyw oraz wzmocnienia ich aktywności społeczno-ekonomicznej.

2. W ramach Programu Erasmus +/Narodowa Agencja Programu Erasmus +/ Projekt: „Obudź przedsiębiorczy potencjał”. Projekt angażuje 10 partnerów z organizacji młodzieżowych z następujących krajów: Polska, Chorwacja, Bułgaria, Węgry, Hiszpania, Macedonia, Grecja, Turcja, Włochy, Słowacja. W projekcie weźmie udział 30 uczestników, wolontariusze, pracownicy młodzieżowi z partnerskich organizacji.

Głównym celem projektu jest promocja edukacji o przedsiębiorczości społecznej oraz wzmacnianie ducha przedsiębiorczości wśród młodych ludzi poprzez zapoznanie uczestników z następującymi metodami: skuteczna komunikacja, twórcze myślenie , rozwiązywanie konfliktów, praca zespołowa, rozwijanie i prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego.

W ramach projektu zaplanowane są dwa międzynarodowe działania: kurs szkoleniowy w Polsce, w Olsztynku/wrzesień 2016/ organizacja goszcząca: SEN Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej oraz seminarium w Chorwacji, w Zagrzebiu/ marzec 2017/ organizacja goszcząca: Centar za Izvrsnost u Razvoju.

The English version of the article